Nos cum prole pia, benedicat Virgo Maria!

Niech nas błogosławi swym Dzieciątkiem, Panna Maryja!


Drogi Gościu, witamy Cię słowami pozdrowienia-błogosławieństwa, głęboko zakorzenionego w duchowości Kościoła, które jest stale obecne w naszej wspólnocie Sióstr i w duchowej rodzinie Ruchu Szensztackiego w Polsce.
Zapraszamy do zapoznania się ze stroną naszego Instytutu. Jeżeli coś Cię zainteresuje, zawsze możesz napisać, zadzwonić, przyjechać. Nasze domy i centra duchowości są otwarte dla wszystkich. Polecamy Cię opiece Trzykroć Przedziwnej Matki i Królowej z Szensztatu!


Siostry Maryi

Projekty

Art-Projekt


ART-PROJEKT to cykliczna forma działania duszpasterskiego przy Centrum Ruchu Szensztackiego w Otwocku-Świdrze. Idea projektu zrodziła się we wspólnocie Sióstr Maryi w lipcu 2010 roku. Celem Art-Projektu  jest łączenie przeżywania duchowości z szeroko rozumianymi działaniami artystycznymi, w które są zaangażowani pasjonaci - siostry, członkowie Ruchu, przyjaciele i goście. Inicjatorką projektu, pierwszą animująca go "duszą", odpowiedzialna za pierwsze 4 edycje w latach 2010-2012,  była s. M.Sabina Depta. Obecnie zastąpiła ją s. M.Michalina Lisińska.

 

Krótka  historia kolejnych realizacji

I. Pierwszy ART-PROJEKT miał miejsce w lipcu 2010 roku, gdy siostry przygotowały na swoje wewnętrzne świętowanie misterium "Promieniowanie ojcostwa - blask macierzyństwa" w oparciu o teksty Karola Wojtyły. Przedstawienie tak się wszystkim siostrom spodobało, że powstała myśl, aby podzielić się tym przeżyciem z innymi. Ustalono termin i już 24 lipca odbył się pierwszy otwarty Art-projekt z podtytułem: Spotkania ze sztuką w Szensztacie...

 

II. Drugi ART-PROJEKT to realizacja sztuki "Spotkanie z Aniołami". Było to autorskie przestawienie s. M.Sabiny Depty, które przygotowała wspólnie z siostrami, młodzieżą szensztacką i ich przyjaciółmi z Otwocka. Premiera odbyła się 14 listopada 2010 roku. Potem nastąpiły kolejne przedstawienia... re przygotowała wspre przygotowała wsp

 

 

 

Film z premiery "Spotkania z Aniołami" (ok. 27 min)

 

 

III. Trzeci ART-PROJEKT to przygotowane z ogromnym zaangażowaniem przez młodzież misterium Męki Pańskiej - PASJA, które miało swoją premierę w kwietniu 2011 r.

 

 

 

Siostra M.Sabina nieustannie obecna, wspierająca i animująca działania młodych, wspomina, że "efekt przekroczył oczekiwania, misterium stało się głębokim przeżyciem religijnym dla widzów, ale także dla nas samych".  Widowisko zostało powtórzone kilka razy.

 

 

 

 GALERIA Picasa            

 Album zdjęć z prób i premiery - © Mirosław FRELAK. 

 

 

 

 

 

IV. Czwarty ART-PROJEKT w formie oratorium muzycznego "W drodze do serca MaryiW drodze do serca Maryi…" odbył się 11 grudnia 2011 roku. Myślą przewodnią oratorium było oddanie hołdu Niepokalanej, poprzez muzykę i słowo świadectwa Jej wielkich czcicieli.  Muzyką, która wypełniła przestrzeń serca słuchaczy były utwory m.innymi: Bacha, Haendla, Mozarta, Leclair'a, E. Satie, G. Faure w wykonaniu: gościnnie p. Tytusa Wojnowicza (obój), s. M. Zoji Dombrovskaya (skrzypce), p. Edyty Bojanowskiej (wiolonczela) i ks. Mariusza Rybałtowskiego (fortepian). Uczestnicy wysłuchali także pieśni i chorału gregoriańskiego w wykonaniu scholi Sióstr Maryi pod kierunkiem s. M.Anastazji Komor. Teksty prezentowały: Emilia Głaszczka i Joanna Koczyk.

 

 

FOTOREPORTAŻ

Album zdjęć z Oratorium wykonał Mirosław FRELAK, któremu serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i piękno zdjęć, które wspaniale przekazują klimat tego wieczoru.

 

GALERIA  Picasa    © Mirosław Frelak

 

 

 

 

V.  Piąty ART-PROJEKT - miał swoją premierę 17 marca 2013 r. Była to inscenizacja bajki  "Którędy do nieba?, przygotowana wraz z młodzieżą szensztacką przez s. M.Michalinę Lisińską.

 

Bajki są formą dramatyczną lubianą przez wszystkich, przez dzieci i dorosłych, zawierają życiowe prawdy i pouczenia, w lekkiej i barwnej oprawie uczą, bawią, wychowują...

Dla wykonawców, dla starszej młodzieży było to także piękne doświadczenie kontaktu z ogromnie wdzięczną najmłodszą widownią. 

 

 

GALERIA Picasa

zdjęcia wykonał Michał Szeremeta

 

 

 

 

 

Sztuka jako płaszczyzna przeżywania wiary

Można być głęboko przekonanym, że takie działania jak  Art-projekt wpisują się w wielki wysiłek budowania nowej kultury, nowego stylu życia, który przywróci równowagę pomiędzy światem duchowym, a sztuką.  Jest to szczególnie ważne we współczesnym czasie, gdy kultura często jest całkiem inaczej rozumiana i nie tylko odchodzi od inspiracji chrześcijańskich, ale także poniża wartości i symbole  religijne. Doświadczenie tego projektu pokazuje, że sztuka i religia to  jedna, przenikająca się i wzajemnie uzupełniająca rzeczywistość, która poprzez cały proces twórczy, wysiłek i zaangażowanie artystów, a w końcu radość dzielenia się i wspólnego przeżywania piękna, wpisuje się w przestrzeń przeżywania wiary, pomaga w nawiązaniu kontaktu ze światem nadprzyrodzonym zarówno wykonawcom jak i widzom.

 

Więcej informacji

Informacje o kolejnych wydarzeniach w ramach tego projektu będą podawane w Aktualnościach na stronach www i na plakatach.

 

Uwaga:  Obecnie odpowiedzialną za animację Art-Projektu

                jest  s. M.Michalina Lisińska. Kontakt: e-mail: s.Michalina@szensztat.pl

 

 

« Wstecz
custom writing
美国论文ESSAY代写