Nos cum prole pia, benedicat Virgo Maria!

Niech nas błogosławi swym Dzieciątkiem, Panna Maryja!


Drogi Gościu, witamy Cię słowami pozdrowienia-błogosławieństwa, głęboko zakorzenionego w duchowości Kościoła, które jest stale obecne w naszej wspólnocie Sióstr i w duchowej rodzinie Ruchu Szensztackiego w Polsce.
Zapraszamy do zapoznania się ze stroną naszego Instytutu. Jeżeli coś Cię zainteresuje, zawsze możesz napisać, zadzwonić, przyjechać. Nasze domy i centra duchowości są otwarte dla wszystkich. Polecamy Cię opiece Trzykroć Przedziwnej Matki i Królowej z Szensztatu!


Siostry Maryi

Aktualności

Katecheza moją pasją - radość bycia narzędziem w ręku Boga

14 października br. obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, dawniej znany popularnie jako Dzień Nauczyciela. Była to okazja do okazania wdzięczności nauczycielom, katechetom, wychowawcom. W tym gronie są także nasze siostry katechetki, które każdego dnia podejmują odpowiedzialną, piękną choć czasem bardzo trudną misję przekazu wiary dzieciom i młodzieży. Zadanie to wpisuje się bardzo mocno w misję naszej wspólnoty, w jej charyzmat wychowawczy. Dzień Edukacji był inspiracją do rozmowy z s. M.Izabelą na temat jej powołania katechetycznego. Rozmowa ta zaowocowała krótką refleksją, którą Siostra zgodziła się podzielić:


Katechizuję od prawie 12 lat. Czas ten pozwolił mi dostrzec, że moja praca jest zadaniem ale także darem. Od początku uczyłam w szkole podstawowej i zazwyczaj były to klasy I-III. W okresie ostatnich 7 lat mam również możliwość uczenia w klasach IV-VI. Dzięki temu mogę oglądać jak wzrasta ziarno wiary zasiane w sercach dzieci. Właśnie w pracy z tak młodymi ludźmi odnajduje radość bycia narzędziem w ręku Boga. Kiedy staje się przed dziećmi wydaje się, że to nic trudnego mówić o prawdach katechizmowych, o miłości Boga do ludzi. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że nie ma bardziej mylnego sądu. Dzieci są ogromnie wymagającymi odbiorcami.


Właśnie w misji katechetycznej odkryłam wielkość zadania, jako daru, którym zostałam obdarzona z woli Boga i przełożonych. Nieustannie wzrasta moja świadomość bycia narzędziem Maryi, która jest moją Mistrzynią, od której uczę się wierności Bogu i człowiekowi szczególnie temu, do którego jestem posyłana. Współczesny człowiek bardzo stawia na rozwój intelektualny, osobowościowy, technologiczny itd., ale odstawił na bok troskę o swoje życie duchowe, które bardziej lub mniej zaniedbuje. Mając świadomość takiego stanu rzeczy staram się szukać nowych, aktywizujących form przekazu, by we właściwy sposób przekazywać depozyt wiary powierzony mi w misji katechetycznej. Jest rzeczą zrozumiałą, że to działa w dwie strony tzn., że ja również poznaję, pogłębiam i bardziej żyję tym, co przekazuje innym w mocy Ducha Świętego.


Rozpoczynający się w Kościele powszechnym ROK WIARY jest dla mnie impulsem, by dać z siebie więcej, by bardziej gorliwie szukać sposobów przekazu, korzystając również z naszej szensztackiej duchowości, by dostarczyć katechizowanym bodźców pozwalających głębiej przeżyć relację z Bogiem, z Maryją.

 

Stąd pomysł pielgrzymki grupy dzieci Apostołów Maryi do sanktuarium Zawierzenia w Bydgoszczy 20 października br. Punktem kulminacyjnym pielgrzymowania naszej grupy, była Eucharystia, ku radości wszystkich sprawowana przez naszego ks. proboszcza Stefana Komorowskiego, który w tym celu specjalnie przyjechał do Bydgoszczy. Podczas Mszy św. dzieci oddały się Matce Bożej z prośbą, by pomagała im stawać się  dobrymi apostołami we współczesnym świecie. 

 

Widocznym znakiem oddania się był obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, który ks. Proboszcz wręczył małym Apostołom. Po Mszy św. był posiłek i radosne spotkanie we wspólnocie z naszymi Siostrami, "gospodyniami" tego miejsca. Po pożegnaniu wraz z dziećmi i opiekunami udaliśmy się na zwiedzanie zabytków i ciekawych miejsc miasta Bydgoszczy. Wieczorem ok. godz.19:00 wróciliśmy pełni wrażeń do Poznania.

 

Drugim przykładem aktywnego przekazu ważnych treści – wymiaru misyjnego Kościoła, była modlitwa różańcowa, którą ożywiliśmy poprzez czynny udział dzieci. W tygodniu modlitw za Dzieła Misyjne, w piątek 26 października br., z pomocą rodziców, przygotowałam charakteryzacje grupy dzieci na przedstawicieli kontynentów świata: Europy, Ameryki, Afryki, Azji i Australii. 

 

       

Taka zdynamizowana forma modlitwy była wielką radością nie tylko dla uczestniczących w inscenizacji dzieci, ale dla wszystkich obecnych, dla starszych i młodszych.


Jestem głęboko przekonana, że te chwile zostają w sercach dzieci nie tylko jako piękne wspomnienie, ale ukształtują małych chrześcijan, budując fundamenty wiary, które przy współpracy z rodzicami, ze szkołą i środowiskiem rówieśników, będą w przyszłości dla nich siłą w dokonywaniu właściwych wyborów, siłą do odważnego życia wartościami.

s. M.Izabela

katechetka w Poznaniu, w parafii św. Jerzego
 

Zdjęcia w albumie PICASA« Wstecz
custom writing
美国论文ESSAY代写