Nos cum prole pia, benedicat Virgo Maria!

Niech nas błogosławi swym Dzieciątkiem, Panna Maryja!


Drogi Gościu, witamy Cię słowami pozdrowienia-błogosławieństwa, głęboko zakorzenionego w duchowości Kościoła, które jest stale obecne w naszej wspólnocie Sióstr i w duchowej rodzinie Ruchu Szensztackiego w Polsce.
Zapraszamy do zapoznania się ze stroną naszego Instytutu. Jeżeli coś Cię zainteresuje, zawsze możesz napisać, zadzwonić, przyjechać. Nasze domy i centra duchowości są otwarte dla wszystkich. Polecamy Cię opiece Trzykroć Przedziwnej Matki i Królowej z Szensztatu!


Siostry Maryi

Aktualności

Odbył się czwarty ART-PROJEKT

W niedzielę, 11 grudnia br.  w domu prowincjalnym Sióstr Szensztackich przy Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Otwocku-Świdrze odbyło się ORATORIUM MUZYCZNE zatytułowane „W drodze do serca Maryi…”. Oratorium było czwartą realizacją w ramach ART-PROJEKTU, cyklu wydarzeń artystycznych, które powstają tutaj od 2009 roku. Celem projektu jest łączenie duchowości i sztuki, szukanie sposobów, aby wartości religijne, przy zaangażowaniu wielu osób z pasją, często amatorów, ale także ludzi kultury i sztuki, były prezentowane w jak najpiękniejszy sposób, aby dawać głębokie duchowe doświadczenie Boga.

 

Niedzielne Oratorium podejmowało, w nawiązaniu do trwającego Adwentu, wątek maryjny. Prezentowane były krótkie biogramy wielkich czcicieli Matki Bożej - bł. Jana Pawła II, św. Maksymiliana Marii Kolbego, Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, Benedykta XVI i o. Józefa Kentenicha oraz teksty ich modlitw, akty zawierzenia lub bezpośrednie świadectwa osobistej czci i łączności z Niepokalaną. Teksty czytane były przez dziewczęta z Ruchu Szensztackiego: Izabelę Koczyk i Emilię Głaszczkę.

 

     

Ostatnie przygotowania                                 Rozpoczęcie oratorium

                                                                                                

Na stronę muzyczną złożyły się utwory instrumentalne i wykonania chóralne. Usłyszeliśmy utwory m.in. J.S.Bacha, G.F. Haendla, W.A.Mozarta, L.Leclair, E.Satie, G.Faure,  A.Piazzolli.  Wspaniali wykonawcy, wśród których był także pan Tytus Wojnowicz, wielki polski oboista, oddali swoim kunsztem hołd Królowej Adwentu i pomogli słuchaczom w rzeczywistej modlitwie serca. Na skrzypcach grała s. M.Zoja Dombrovskaya, na wiolonczeli p. Edyta Bojanowska, a na fortepianie akompaniował ks. Mariusz Rybałtowski, kapłan diecezji warszawsko-praskiej.

Całość została dopełniona śpiewem scholii Sióstr Szensztackich pod kierunkiem s. M.Anastazji Komor. Przejmująco brzmiał chorał gregoriański i rzadko wykonywana, piękna pieśń: Poprzez dalekie niwy…

 

   

Schola Sióstr                                                 Część instrumentalna                ZDJĘCIA

 

Oratorium zyskało ogromny aplauz widowni, wykonawcy bisowali, stworzyła się serdeczna rodzinna atmosfera, wszyscy czuli się blisko zjednoczeni w Sercu Maryi i pomiędzy sobą. Kolejny raz przeżyliśmy doświadczenie namacalnego oddziaływania piękna na życie duchowe każdego z nas. Można być głęboko przekonanym, że takie działania jak  Art-projekt wpisują się w wielki wysiłek budowania nowej kultury, nowego stylu życia, który przywróci równowagę pomiędzy światem duchowym, a sztuką.  Jest to szczególnie ważne we współczesnym czasie, gdy kultura często jest całkiem inaczej rozumiana i nie tylko odchodzi od inspiracji chrześcijańskich, ale także poniża wartości i symbole  religijne. Doświadczenie Oratorium pokazuje, że sztuka i religia to  jedna, przenikająca się i wzajemnie uzupełniająca rzeczywistość.

            

Dziękujemy wszystkim twórcom za wysiłek przygotowania tak znaczącego wydarzenia, za przeniesienie nas w "inny wymiar", jak określił swoje wewnętrzne odczucie jeden ze wzruszonych uczestników koncertu.

 

 

 

Prezentujemy fotoreportaż z Oratorium

 

Autorem zdjęć jest  © MIREK FRELAK, któremu serdecznie dziękujemy za ten piękny dokument. 

 

GALERIA Picasa     

 

 « Wstecz
美国论文ESSAY代写
top private colleges