Nos cum prole pia, benedicat Virgo Maria!

Niech nas błogosławi swym Dzieciątkiem, Panna Maryja!


Drogi Gościu, witamy Cię słowami pozdrowienia-błogosławieństwa, głęboko zakorzenionego w duchowości Kościoła, które jest stale obecne w naszej wspólnocie Sióstr i w duchowej rodzinie Ruchu Szensztackiego w Polsce.
Zapraszamy do zapoznania się ze stroną naszego Instytutu. Jeżeli coś Cię zainteresuje, zawsze możesz napisać, zadzwonić, przyjechać. Nasze domy i centra duchowości są otwarte dla wszystkich. Polecamy Cię opiece Trzykroć Przedziwnej Matki i Królowej z Szensztatu!


Siostry Maryi

Aktualności

Seminarium szkoleniowo-formacyjne w Szensztacie

W dniach 16-25 kwietnia 2013 r. siostry z polskiej Prowincji, pracujące bezpośrednio w apostolacie, w służbie formacyjnej różnym grupom Ruchu Szensztackiego, wzięły udział w seminarium szkoleniowo-formacyjnym w Szensztacie. Wyjazd zakończony 28 maja br. wspólnym podsumowaniem w Domu Prowincjalnym, okazał się wielkim ubogaceniem dla każdej z uczestniczek.

Odpowiedzialną za organizację i przebieg seminarium była s. M. Anastazja Komor, która dzieli się z nami krótką relacją:

 

Seminarium w Szensztacie

Każdego roku spotykamy się w grupie sióstr pracujących w apostolacie na dniach szkolenia, zwanych seminariami, mającymi na celu zarówno pogłębianie wiedzy jak również wspólne pochylanie się nad naszą misją w Kościele. Polem naszej pracy są wspólnoty Dzieła Szensztackiego, szczególnie młodzież żeńska, rodziny, matki i kobiety.
W tym roku w dniach 16-25 kwietnia uczestniczyłyśmy w seminarium w Szensztacie. Zostało ono zorganizowane dla nas, sióstr z Polski i miało  nieco inny charakter niż zwykle. Było ono poświęcone tematyce związanej z naszą pracą apostolską oraz formacją nas samych, by służyć lepiej. Głównym jednak przedsięwzięciem było kroczenie po śladach naszego założyciela o. Józefa Kentenicha i duchowe spotkanie z Nim przez nawiedzanie miejsc, w których żył i działał. Niektóre z tych przeżyć skłaniają do głębokiej refleksji. Wieczorne spotkanie w Prasanktuarium, gdzie odczytane słowa I Aktu Założycielskiego brzmiały zupełnie inaczej niż wtedy, gdy zgłębia się jedynie intelektualnie treść jego przesłania. Podobnie Eucharystia w Prasanktuarium w języku polskim wybrzmiała w naszych sercach przeżyciem bliskości Maryi. Możliwość codziennego nawiedzania kaplicy założyciela, w której znajduje się jego sarkofag i doświadczenie atmosfery jego obecności w osobistym i wspólnotowym przeżywaniu jego ojcowskiego charyzmatu, rzeźbiła w nas głębszą świadomość tożsamości i misji. Trudno wymienić wszystkie „ślady”, nawiedzane przez nas miejsca i to, czego uczył nas w ten sposób nasz Ojciec. Doświadczenia te sięgały początków Szensztatu, np. Palotyńska Hochschule – znany nam z historii Dom Studiów, w którym o. Kentenich wygłosił Akt Przedzałożycielski do zbuntowanych uczniów. Szczególnym przeżyciem był wyjazd do Gymnich, miejsca urodzin o. Kentenicha i doświadczenie Bożego prowadzenia w jego życiu, ale także i w naszym. Koblencja, to miejsce, które przypomina nam o czasie uwięzienia Założyciela i  wywiezieniu do Dachau. Nie sposób wyliczyć wszystkich miejsc, przeżyć i spotkań z ludźmi, których Opatrzność stawiała na naszych drogach. Nieocenione jednak były spotkania ze współsiostrami, które osobiście spotkały Ojca Kentenicha. Ich świadectwa głęboko wryły się w nasze serca.
Seminarium przeżyte w Szensztacie było dla nas darem Boga w drodze do Jubileuszu 2014. Dar ten jest ziarnem. Osobiście wierzę, że Bóg da mu wzrost i przyniesie ono obfity owoc w naszej apostolskiej służbie.


s. M. Anastazja

 

 

Wpólnotowe zdjęcie w Prasanktuarium w Szensztatcie, kwiecień 2013 r.« Wstecz
美国论文ESSAY代写
top private colleges