Nos cum prole pia, benedicat Virgo Maria!

Niech nas błogosławi swym Dzieciątkiem, Panna Maryja!


Drogi Gościu, witamy Cię słowami pozdrowienia-błogosławieństwa, głęboko zakorzenionego w duchowości Kościoła, które jest stale obecne w naszej wspólnocie Sióstr i w duchowej rodzinie Ruchu Szensztackiego w Polsce.
Zapraszamy do zapoznania się ze stroną naszego Instytutu. Jeżeli coś Cię zainteresuje, zawsze możesz napisać, zadzwonić, przyjechać. Nasze domy i centra duchowości są otwarte dla wszystkich. Polecamy Cię opiece Trzykroć Przedziwnej Matki i Królowej z Szensztatu!


Siostry Maryi

Gdzie jesteśmy

Sanktuarium Wieczernika


Historia Ruchu w diecezji i powstanie sanktuarium

Rys historyczny pracy Sióstr Maryi w diecezji opolskiej​

Historia obecności i pracy apostolskiej Sióstr Maryi w diecezji opolskiej sięga sierpnia 1987 roku, gdy pierwsze siostry  rozpoczęły pracę w Pietrowicach Wielkich koło Raciborza. Zostały wtedy utworzone pierwsze grupy rodzin szensztackich. W latach osiemdziesiątych powstała też nowa placówka w Żerkowicach koło Opola. Siostry bardzo podjęły pracę z rodzinami w różnych parafiach. Kilka lat później, w roku 1986 roku została otwarta placówka w Winowie. (Winów - to mała miejscowość, położona 3-4 km na południe od centrum Opola. Leży na wzgórzu, które jest najwyższym punktem widokowym w okolicach Opola). 

 

Droga do powstania Sanktuarium Wieczernika

W sercach sióstr i członków Ruchu Szensztackiego od samego początku podążania wspólną duchową drogą przymierza, pogłębianie miłości do Maryi i zawierzenia Opatrzności Bożej, zrodziło się pragnienie zbudowania dla Matki Trzykroć Przedziwnej duchowego i materialnego tronu  - SANKTUARIUM.

 

Pierwszym krokiem w kierunku powstania sanktuarium było zawarcie przymierza miłości z MTA przez rodziny i przywiezienie ze Świdra, z centrum Ruchu w Polsce, obrazu Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, który został 21 czerwca 1983 roku poświęcony podczas II pielgrzymki do Ojczyzny, na Górze Świętej Anny przez papieża Jan Paweł II, z przeznaczeniem w przyszłości do sanktuarium w diecezji opolskiej.

 

8 września 1986 roku, jeszcze bez oficjalnej zgody władz rozpoczęto budowę, która została ukończona w niecałe półtora roku. 4 czerwca 1988 roku ks. bp Ordynariusz Alfons Nossol, dokonał poświęcenia sanktuarium, które otrzymało imię własne Sanktuarium Wieczernika - Sanctuarium Coenaculum. Do odnalezienie takiego posłannictwa przyczynił się fakt, że kościół parafialny przy którym stoi sanktuarium jest pod wezwaniem Ducha Świętego. Maryja, Królowa Apostołów, która była obecna w Wieczerniku wraz z Apostołami, i trwała tam na modlitwie, także dziś jest tutaj obecna, czego znakiem jest sanktuarium.

 

Najważniejsze wydarzenia

4 czerwca 1988 roku   - poświęcenie w Roku Maryjnym
23 października 1993 roku   -  koronacja obrazu Matki Bożej na Królową Wieczernika
24 października 1998 roku   - umieszczenie symbolu Ducha Świętego
W 1999 roku    - dekret  dla Sanktuarium Wieczernika: odpust w święto Matki Kościoła.

W Roku Jubileuszowym 200   - wyznaczenie Sanktuarium Wieczernika na miejsce stacyjne (miejsce odpustu jubileuszowego).

 

Obecnie Sanktuarium Wieczernika stanowi duchowe źródło dla całej Rodziny Szensztackiej w Diecezji Opolskiej.
 

« Wstecz
custom writing
美国论文ESSAY代写